میز تحریر -کمد نوزاد-تخت نوزاد

مبلمان اتاق کودک

 

مبلمان اتاق کودک اشاره به مبلمانی دارد که صرفا برای کودک ساخته شده است. این نوع مبلمان به والدین کمک می کند تا کودک خود را به شیوه ای امن و راحت در آن نگهداری کنند. قبل از آنکه استفاده از مبلمان کودک رایج شود والدین با فرزندشان در تخت خود می خوابیدند که ممکن بود برای کودک خطرناک باشد.

در نهایت تخت نوزاد که یکی از اجزای اصلی و مهم مبلمان اتاق کودک است با هدف ایمنی نوزاد شروع به ساختن شد. با گذشت زمان مبلمان بیشتری با هدف ایمنی و امنیت نوزاد در طرح ها و ویژگی های مختلفی ایجاد شد. مبلمان اتاق کودک شامل  گهواره، تخت نوزاد، تخت کنار مادر، میز تعویض پوشک نوزاد، صندلی غذاخوری کودک، قفسه اسباب بازی یا شلف، کتابخانه، دراور، میز تحریر است که در ادامه برخی از آنها به مختصر توضیح داده شده اند :

  • گهواره

بسینت یا گهواره نوزاد معمولا از یک الی چهار ماهگی نوزاد استفاده می شود. بسینت ها معمولا طوری طراحی شده اند که پاهای نوزاد در آن ثابت و بدون حرکت است. این نوع گهواره ها قابل حمل می باشند و می توانیم آن را با خود حمل کنیم یا بر روی کف اتاق یا روی مبل قرار دهیم. بعد از چهار ماهگی کودک تا ۶ ماهگی و اغلب تا یک سالگی می توان از گهواره استفاده کرد. حال گهواره ها طوری طراحی شده  که می توان نوزاد را در داخل آن تکان داد.

بسینت -گهواره

 

  • تخت نوزاد یکی از لوازم ضروری مبلمان اتاق کودک

تخت نوزاد یک تخت کوچک برای نوزادان است. این تخت تا زمانی که کودک قادر به ایستادن شود قابل استفاده است. طراحی قفس مانند این نوع تخت کودک را محدود به تخت می کند. کودکان یک الی دو ساله قادر به بالا رفتن از این تخت می باشند و ممکن است که به خودشان آسیب برسانند در این صورت باید از تخت کودک بزرگتری استفاده کنند. استفاده از تخت نوزاد در کشورهای غربی بسیار رایج است و والدین این نوع تخت را جایگزینی برای به اشتراک گذاشتن تخت خود با نوزاد می دانند.

معمولا از این تخت زمانی استفاده می شود که نگهداری نوزاد در گهواره دیگر مکانی امن برای نوزاد نیست. این نوع تخت های نوزاد استحکام و پایداری بیشتری در مقایسه با گهواره های قابل حمل نوزاد دارد. حرکت نوزاد در این نوع تخت آسان تر است. از آنجا که تخت نوزاد تا زمان محدودی قابل استفاده می باشد می توان برای صرفه جویی  در بودجه و بجای دو بار هزینه کردن برای خرید تخت کودک از تخت دومنظوره کودک – نوجوان استفاده نمود که نمونه های بسیار زیبا و با کیفیت آن در فروشگاه بی بی چوب موجود می باشد.

تخت دو منظوره کودک – نوجوان هم مناسب برای دوران نوزادی است و هم تا زمان نوجوانی کودک قابل استفاده است. ابعاد اینگونه تخت ها به جای ۲۰۰ سانتیمتر در ۹۰ سانتیمتر ۱۸۰۰ سانتیمتر در ۹۰ سانتیمتر می باشد. البته بسیاری از والدین تصمیم می گیرند به جای خرید تخت نوزادی یا تخت دومنظوره کودک – نوجوان  تخت نوجوان را خریداری کنند.

تخت نوزادی- دومنظوره-نوجوان

 

  • میز تعویض پوشک نوزاد

اگر شما بودجه و فضای مناسب دارید می توانید از میز تعویض پوشک نوزاد استفاده کنید. مدلهای موجود در نمایشگاه بی بی چوب طوری طراحی شده اند که دارای حداقل ۵ سانتیمتر حفاظ برای نگهداری کودک در تمام جهات می باشند. همچنین مکانی برای نگهداری و استفاده از دستمال مرطوب، پوشک و کرم ها برای استفاده از آنها در هنگام تعویض نوزاد بدون خم شدن و چشم برداشتن از نوزاد تعبیه شده است.

همچنین همزمان با رشد کودک و زمانیکه دیگر از پوشک استفاده نمی کند می توان از میز تعویض پوشک نوزاد به عنوان مکانی برای قرار دادن دکوری و اسباب بازی های کودک استفاده نمود. در انتخاب میز تعویض پوشک نوزاد می توانید از دراورهای طراحی شده که هم شامل کشوهای متعدد برای نگهداری لباس و وسایل جانبی کودک است و هم شامل میز تعویض پوشک در بالای آن است استفاده نمایید. این نوع دراورهای طراحی شده در فروشگاه بی بی چوب موجود می باشند.

میز تعویض پوشک نوزاد

  • قفسه اسباب بازی

قفسه اسباب بازی یا ویترین یکی از پرکاربردترین وسایل اتاق کودک است که می تواند شامل کشوهایی برای نگهداری دیگر وسایل کودک باشد. اگر فضای اتاق کودک کوچک است و جایی برای قرار دادن ویترین ندارد استفاده از شلف های دیواری گزینه خوبی است. می توایند در این شلف های دیواری کتاب قرار دهید یا از آن به عنوان جایی برای نگهداری عروسک یا آویزان کردن لباس بچه استفاده کنید.

ویترین-قفسه اسباب بازی-شلف دیواری

  • واکر کودک (همان روروئک )

شاید عجیب به نظر برسد ولی روروئک کودک نیز از جمله لوازم مربوط به مبلمان اتاق کودک به شمار می رود. واکر کودک یا روروئک وسیله ای است برای نوزادنی که نمی توانند خودشان به تنهایی راه بروند و به کمک آن از جایی به جای دیگر حرکت می کنند.

 این نوع وسیله برای کودکان نوپا یک الی دو ساله استفاده می شود. متاسفانه روروئک منجر به رخ دادن بسیاری از صدمات شده است. این صدمات شامل سر خوردن بر روی کف مرطوب، تکان دادن شدید روروئک توسط والدین و بسیاری از موارد دیگر شده است. در برخی موارد نیز کودکی که در روروئک قرار گرفته در حین حرکت از پله ها سقوط کرده که صدمات ناشی از آن به مراتب از سقوط معمولی از پله ها بیشتر بوده است.

همچنین روروئک به کودک اجازه می دهد به نواحی که در حالت معمولی نمیتواند، دسترسی داشته باشد. به عنوان مثال استخر، حمام، آشپزخانه جایی که کودک می تواند در معرض خطر سوختگی ناشی از غذاهای گرم قرار بگیرد. کمیسیون مصرف کننده محصولات ایمن در ایالات متحده، آکادمی کودکان امریکایی و برخی دیگر از سازمان ها به والدین هشدار داده اند تا از روروئک استفاده نکنند.

در سال ۲۰۰۴ کشور کانادا فروش روروئک را منع کرد. کاناد اولین کشوری بوده که فروش، واردات و تبلیغ روروئک را ممنوع کرد.

  • صندلی غذاخوری کودک

یکی از وسایل جانبی کودک که می تواند بسیار مفید باشد استفاده از صندلی غذاخوری است. قرار دادن کودک در صندلی غذاخوری نه تنها به رشد و استقلال کودک کمک میکند بلکه خود کودک نیز از غذا خوردن لذت می برد. هر چند ممکن است که با کمی کثیف کاری همراه باشد. ازجمله  مواردی که والدین باید در تهیه صندلی غذا خوری به آن توجه داشته باشند امنیت بالای کودک در هنگام نشستن در آن و همچنین در دسترس بودن غذا برای کودک است. همچنین قابلیت حمل آسان نیز داشته باشد.

روروئک - صندلی غذاخوری کودک

قیمت و ویژگی های این محصولات در کشورهای مختلف به مرور زمان متغیر بوده است. اما در همه این محصولات ایمنی کودک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

 

2 thoughts on “مبلمان اتاق کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *