ایده های طراحی اتاق کودک, راهنمای خرید

راهنمای انتخاب رنگ مناسب اتاق کودک

baby-room-decor-feature

رنگ اتاق کودک یکی از اساسی ترین و مهم ترین مواردی است که در هنگام خرید مبلمان باید به آن توجه کرد، زیرا با احساسات و عواطف و میزان تمرکز کودکان ارتباط مستقیم دارد. همانطور که در علم روانشناسی اشاره شده میتوان  با انتخاب ترکیب رنگ مناسب اتاق خواب تاثیر مطلوبی بر میزان تمرکز ذهن، کنترل احساسات وسطح انرژی در کودکان ایجاد کرد. مجله بی بی چوب مناسب ترین طرح و ترکیب رنگ اتاق کودک را برای دیوار و مبلمان ارائه و از نظر روانشناسی بررسی کرده و توصیه کرده رنگی را انتخاب کنید که مناسب اتاق کودکتان باشد. برای رنگ آمیزی اتاق کودک علاوه بر توجه به زیبایی باید به عوامل دیگری مانند تاثیر آن در نور و بزرگتر نشان داده شدن فضای اتاق و همچنین تاثیر آن بر روحیه کودک توجه کرد. از آنجایی که اکنون بیشتر خانه های آپارتمانی فضای محدودتری نسبت به قبل دارند، بهتر است تا حد امکان از رنگ های تیره برای اتاق کودکان کمتر استفاده شود. علاوه بر این، برای زیباتر شدن محیط و همچنین ایجاد تعادل از نظر عواطف و احساسات، رعایت قوانین انتخاب رنگ در دکوراسیون اصلی مهم است. با این قوانین می توان ترکیب ایده آل و استاندارد رنگ های سرد و گرم را برای رنگ دیوار اتاق یا سایر جنبه هایی که در محیط به وجود می آید انتخاب کرد. جنسیت و خلق و خوی بچه ها نیز در این انتخاب ها بسیار مهم است. مثلا اگر کودک بیش فعالی دارید، قرمز قطعا گزینه مناسبی برای اتاق نیست چرا که رنگ قرمز میزان هیجان و انرژی را افزایش می دهد.

 

بهترین رنگ های گرم برای اتاق کودک

رنگ ها بسته به حسی که در افراد ایجاد می کنند به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند. تمام رنگ های طیف قرمز مانند زرد، زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی و قرمز رنگ های گرم نامیده می شوند و همگی احساسات را برمی انگیزند. برای این کار باید در انتخاب آنها به عنوان رنگ دیوار اتاق کودک بسیار هوشیار بود، زیرا می تواند انرژی و در برخی موارد حتی عصبانیت و پرخاشگری او را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. از بهترین ترکیب رنگ های گرم برای اتاق کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

رنگ نارنجی برای اتاق کودک:

یکی از پرطرفدارترین رنگ های گرم رنگ نارنجی است که از ترکیب زرد و قرمز ساخته شده و در دو طیف روشن و تیره در دکوراسیون اتاق کودک یافت می شود. از طیف رنگ های نارنجی می توان به قرمز-نارنجی، طلایی، نارنجی تیره و کهربایی اشاره کرد. استفاده از رنگ نارنجی برای رنگ اتاق نوزاد، انرژی و هیجان را در آنها تا حد مطلوبی افزایش می دهد. همچنین باید بدانید که نارنجی در افزایش تمرکز ذهن و تقویت حافظه کودکان بسیار موثر است پس بهتر است ازآن در محیطی که کودک مطالعه میکند نیز استفاده شود . پیشنهاد می شود از این رنگ در کنار رنگ های مکمل برای کاهش خشم و عصبانیت کودکان استفاده شود. در تصویر زیر نمونه هایی از رنگ آمیزی اتاق کودک با رنگ نارنجی و مکمل های آن را مشاهده می کنید.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-yellow 1

رنگ صورتی در اتاق کودک:

صورتی نماد صلح و عشق و همچنین انرژی زنانه است و به همین دلیل رنگ اصلی اکسسوری های دخترانه است. این رنگ دارای طیف هایی مانند هلویی، صورتی کثیف و صورتی تیره و روشن است که می توان از آن ها در مقادیر استاندارد برای ایجاد آرامش در اتاق دخترانه استفاده کرد. از آنجایی که می توان این رنگ را یک رنگ خنثی دانست، از ترکیب رنگ های سرد و گرم متنوعی در اتاق کودکان استفاده می شود. رنگهایی که میتوان به عنوان مکمل در کنار رنگ صورتی استفاده کنیم نارنجی ،سفید، آبی ، زرد ، سبز ، بنفش ، طوسی است.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-pink1

اتاق کودک با رنگ قرمز:

رنگ قرمز نمادی از هیجان، تحرک و انرژی است، بنابراین هنگام استفاده از آن برای دیوار مهد کودک و سایر وسایل باید بسیار مراقب باشید. اگرچه این رنگ می تواند باعث ایجاد هیجان در کودکان و افزایش انرژی آنها برای انجام کارها شود، اما استفاده زیاد از آن خشم و عصبانیت را در آنها به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهتر است از این رنگ به مقدار کم با رنگ های سرد و خنثی استفاده کنید. خاصیت رنگ قرمز فعال و جذاب بودن آن است. از قرمز تیره برای اتاق استفاده کنید. زیرا قرمز روشن با خاصیت فعال بودن، ارامش را از اتاق شما میگیرد. برای استفاده صحیح و به جا بهتر است از این رنگ در اکسسوری های اتاق کودک که اندازه های کوچک تری دارند مانند تابلو و قاب عکس استفاده شود ک هم به زیبایی فضا کمک کند هم هیجان زیادی ایجاد نکند. در زیر چند نمونه و مدل ایده آل برای اتاق کودکان به رنگ قرمز آورده شده است.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-red 1

رنگ قهوه ای برای اتاق خواب:

قهوه ای یکی از رنگ های گرم و خنثی است  که نماد امنیت و درستی است و حس گرما را به شما القا میکند که طیف هایی مانند بژ، شکلاتی و قهوه ای روشن و تیره را در بر می گیرد که به دلیل خنثی بودن در کنار بسیاری از رنگها هماهنگ و جذاب میشود ، هر چه این رنگ ها روشن تر باشند، آرامش بیشتری به محیط میدهند. اما استفاده زیاد از آنها به خصوص اگر در تاریکی باشند فضا را کوچک تر نشان می دهد و حتی ممکن است کودکان را غمگین و افسرده کند. بنابراین پیشنهاد می شود در فضای اتاق نوزاد از رنگ قهوه ای کم رنگ با رنگ های کرم و روشن استفاده کنید. اما در اتاق کودکان میتوان از رنگ قهوه ای طبیعی در وسایل چوبی مثل میز و صندلی ، مبلمان و … استفاده کرد. رنگهای پیشنهادی استفاده در کنار قهوه ای: آبی ، سبز ، نارنجی ، سفید، کرم ، صورتی ، بنفش

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-brwon1

بهترین رنگ های سرد برای اتاق کودک

گروه دیگری از رنگ‌هایی که معمولاً برای  رنگ دیوار اتاق کودکان و سایر قسمت‌های اتاق استفاده می‌شوند، رنگ‌های سرد هستند. یکی از مهم ترین ویژگی های این رنگ ها ایجاد احساس آرامش و کاهش ضربان قلب و تنفس است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که رنگ های سرد اتاق کودکان در صورت استفاده زیاد و نادرست در نهایت منجر به بی حوصلگی،کسالت و احساس غم و اندوه می شود. بهترین رنگ های سرد برای اتاق کودک عبارتند از:

 

رنگ آبی برای اتاق خواب

طیف رنگ آبی شامل: فیروزه ای، کربنی، لاجوردی و نیلی و آبی سرمه ای است که همگی به رنگ های مردانه معروف هستند. این رنگ حس آرامش را در افراد ایجاد می کند، اما بهتر است که با رنگ های گرم ترکیب شوند و از ترکیب آن با رنگ های خنثی مانند خاکستری خودداری شود، زیرا سطح اندژی و انگیزه را به شدت کاهش می دهند. از طرفی هماهنگ کردن آن با رنگ های گرم و سازگار می تواند فضای ایده آلی را به خصوص برای اتاق خواب پسرانه ایجاد کند

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-blue 1

رنگ سبز برای اتاق خواب

سبز یکی از محبوب ترین رنگ های سرد است و طیف رنگ های آن شامل زیتونی، یشمی، زمردی، سبز روشن و تیره است. از این رنگ می توان برای اتاق دخترانه و پسرانه استفاده کرد تا استرس را در آنها کاهش دهد. طبق تحقیقات علمی اگر کودک علائم آلرژی دارد، این رنگ در اتاق او می تواند این علائم را کاهش دهد و سبب تسکین آن شود. علاوه بر این، این رنگ بر روی قدرت تمرکز تاثیر مثبت دارد و برای فضای مطالعه کودکان بسیار مناسب است. در زیر چند نمونه از ترکیب رنگ سبز برای اتاق کودکان را مشاهده می کنید.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-green 2

اتاق خواب سفید برای کودکان

رنگ سفید نماد پاکی و آرامش است و می توان آن را با رنگ های گرم و سرد به خوبی استفاده کرد. استفاده از رنگ سفید باعث میشود فضای اتاق بزرگتر و روشن تر دیده شود وترکیب آن با تمامی رنگها زیبا و چشمگیر به نظر میرسد. این رنگ بیشتر برای اتاق نوزاد و پسران کاربرد دارد و برای ترکیب رنگ اتاق بزرگسالان بسیار مهم است.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-white 1

اطاق خواب نوزاد بنفش

بنفش یکی دیگر از رنگ های پرکاربرد برای اتاق کودک مخصوصا دختران است . مثلا ترکیب رنگ بنفش و خاکستری در دکوراسیون بسیار پر کاربرد است اما برای اتاق کودکان باید با دقت و احتیاط بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد. زیرا طیف بنفش تیره آرامش را از کودکان سلب می کند و بالعکس رنگ های روشن آن می تواند خلاقیت را در ذهن کودکان القا کند. در اینجا چند نمونه از ترکیب رنگ های بنفش برای اتاق کودک آورده شده است.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-purple 1

ترکیب رنگ خاکستری برای اتاق کودک

خاکستری که یکی از رنگ های خنثی است در کنار رنگ هایی مانند صورتی روشن، زرد و بنفش می تواند ترکیب خوبی را ایجاد کند. توجه داشته باشید که از نظر روانشناسی استفاده از این رنگ برای اتاق کودک چه صورت تک رنگ باشد و چه سایه روشن و تیره می تواند باعث ناراحتی و افسردگی در آنها شود.

guide-to-choosing-the-right-color-for-a-childs-room-gray 1

نتیجه گیری:

در پایان، بسته به سلیقه خود می توانید از رنگ هایی که در این مقاله توضیح شد، برای اتاق فرزند دلبندتان استفاده کنید. لازم است در انتخاب رنگ، نکاتی مانند فضای اتاق، جنسیت و روحیات کودکتان را مد نظر قرار داده و از کودکتان نیز در مورد رنگ دلخواهش نظر خواهی کنید. به این نکته دقت داشته باشید که کودک بیشتر وقت خود را در اتاق خود می گذراند به همین دلیل باید سعی کنید فضایی مطبوع و جذاب برای کودک ایجاد کنید. برای بالا بردن جذابیت می توانید از مبلمان زیبا و اکسسوری های مناسب اعم از تابلو ها، میز و صندلی، شلف، … که متناسبا با رنگ اتاق باشد نیز بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.