ایده های طراحی اتاق کودک

طراحی ایده آل اتاق نوزاد

طراحی-ایده-آل-اتاق-نوزاد-1

طراحی اتاق نوزاد یا همان designing baby room برای عضو جدید خانواده می تواند تجربه ای جالب و سرگرم کننده باشد. با کمی برنامه ریزی، می توان طراحی اتاق کودک را به گونه ای انجام داد که برای خواب و بازی کودک آسان، راحت و ایمن باشد.

در مورد نحوه چیدمان اتاق نوزاد خوب فکر کنید

قبل بکار بردن ایده های طراحی اتاق نوزاد در مورد اندازه و شکل اتاق خوب فکر کنید تا بتوانید از فضای آن به بهترین شکل استفاده کنید. یک نقطه کانونی مانند گهواره، یک پنجره بزرگ یا یک دیوار برجسته را در نظر بگیرید. سپس سایر مناطق اصلی در اطراف آن نقطه کانونی طراحی کنید. به عنوان مثال، اگر نقطه کانونی شما یک گهواره یا محل خواب باشد، سعی کنید تغییر فضا و طراحی اتاق نوزاد را در نزدیکی این فضاها انجام دهید.

سعی کنید گهواره یا تخت نوزاد را در قسمتی از اتاق کودک قرار دهید که روبرو یا در نزدیکی یک پنجره نباشد. یا می توانید پنجره ای رنگی برای طراحی اتاق نوزادتان انتخاب کنید تا همانند یک پرده عمل کند و هنگام خواب کودک بسته باشد. یکی دیگر از مزیت ها انتخاب پنجره رنگی کمک به خنک داشتن اتاق به دور از نور شدید خورشید است که می تواند خواب نوزاد را تحت تأثیر قرار دهد. اگر اتاق نوزاد کوچک است می توانید برای ماه های اول از یک گهواره استفاده کنید. گهواره فضای بسیار کمتری را اشغال می کند و تا زمانی که کودک به اندازه کافی بزرگ نشده قابل استفاده است.

انتخاب رنگ مناسب برای طراحی اتاق نوزاد

انتخاب رنگ، بخش مهمی از طراحی اتاق نوزاد است. اگر گزینه های سنتی را بیشترترجیح می دهید می توانید از سایه های آبی، صورتی و زرد استفاده کنید. رنگ های خنثی گزینه ای عالی برای طراحی یک محیط آرامش بخش می باشند. رنگ آمیزی دیوارها با رنگی مشابه مبلمان و ملافه های اتاق به طراحی منسجم و یکپارچه اتاق خواب کودک کمک می کند.

 طراحی ایده آل اتاق نوزاد 2

سقف اتاق نیز ممکن است به یک لایه رنگ احتیاج داشته باشد. از آنجا که نوزاد بیشتر اوقات به پشت خود می خوابد بهتر است یک رنگ آرامش بخش برای سقف نیز در نظر بگیرید.
یکی دیگر از گزینه هایی که در طراحی اتاق نوزاد می توانید استفاده کنید بکار گیری یک کاغذ دیواری رنگی یا خنثی برای دیوارها است. انتخاب یک کاغذ دیواری مناسب نقش و بافت جذابی به دکوراسیون اتاق نوزاد می بخشد.
اگر قصد رنگ کردن اتاق نوزاد را دارید بهتر است از رنگ های نیمه براق قابل شستشو استفاده کنید تا با بزرگ شدن نوزاد و در صورت کثیف شدن به راحتی لک های دیوار پاک شود.

انتخاب پرده کرکره ای در طراحی اتاق نوزاد

تنظیم کردن میزان نور خورشید و نسیم ورودی به اتاق نوزاد از طریق پنجره ایده بسیار خوبی است. نورهای روشن مانع چرت و خواب نوزاد در طول روز می شود. سعی کنید پرده ای مناسب برای اتاق نوزاد در نظر بگیرید تا کودک خواب راحتی در طول روز داشته باشد.
پرده کرکره ای در تنظیم دمای اتاق بسیار موثر است. سعی کنید از زیر پرده ای استفاده کنید. استفاده از زیر پرده ای کمک می کند تا در صورتیکه که نمی خواهید اتاق در طول روز تاریک باشد، فیلترهای مناسبی برای ایجاد هوا سبک و جریان معتدل در طول روز باشند. همچنین گزینه خوبی برای دکوراسیون اتاق خواب نوزاد می باشد.. می توانید رنگ پرده را با تختخواب نوزاد ست کنید. انتخاب پرده با رنگ های شاد و طرح های کودکانه می تواند یک طراحی جذاب برای اتاق نوزادتان باشد.

انتخاب کفپوش راحت

در هنگام انتخاب کفپوش اتاق نوزاد بهتر است کفپوشی انتخاب کنید که برای دوران جست و خیز کودک به ویژه هنگام چهار دست و پار رفتن او مناسب باشد. چوب، وینیل و لمینت گزینه های خوبی برای انتخاب کفپوش هستند. همچنین می توانید سطح آن را با فرش و قالیچه ای نرم بپوشانید.

سعی کنید هنگام سفارش کفپوش لمینت و فرش مواردی که شامل مواد طبیعی هستند را برای اتاق خواب نوزاد در نظر بگیرید. کفپوش های ساخته شده از مواد مصنوعی معمولا حاوی VOC ها (ترکیبات آلی فرار) و سایر مواد شیمیایی سمی هستند. اگر کفپوش یا فرش با مواد طبیعی پیدا نکردید محصولات بدون VOC یا محصولات کم VOC را انتخاب کنید.

سطوح نرم فرش از نوزاد در برابر خراش، برآمدگی و کبودی محافظت می کند. با این حال، تمیز کردن فرش ها دشوار است و ممکن است دارای خاک، لکه های گرد و غبار باشند. اگر ترجیح می دهید از فرش استفاده کنید، سعی کنید از یک جاروبرقی با کیفیت در تمیز کردن فرش استفاده کنید. اگر خانواده شما از نظر سابقه پزشکی آلرژی دارند بهتر است در استفاده از فرش در طراحی اتاق نوزاد خودداری کنید.

خرید مبلمان اتاق نوزاد

خرید مبلمان یکی از فاکتورهای مهم طراحی اتاق نوزاد است. پس از آماده سازی و رنگ آمیزی اتاق، زمان آن رسیده است که اتاق را به هر چیزی که برای راحتی کودک در هنگام خواب، تغذیه و تعویض پوشک به آن نیاز دارید، مجهز کنید.

انتخاب تخت نوزاد و ملافه در طراحی اتاق نوزاد

معیارهای ایمنی و استانداردها برای گهواره و تخت نوزاد همواره در حال تغییر است. از این رو خرید یک گهواره، تخت کنار مادر یا تخت نوزادی برای دکوراسیون اتاق کودک ایده خوبی است. نوزادان معمولا در یک سال اول زندگی خود از این تختخواب استفاده می کنند. می توانید یک تخت نوزادی محکم انتخاب کنید تا یک کودک نوپا ۲ تا ۳ ساله در آن بخوابد. بعضی از مدل ها که تخت دومنظوره می باشند می توانند در دوران نوزادی، کودکی و نوجوانی استفاده شوند.

طراحی ایده آل اتاق نوزاد 3

خرید ملافه و روتختی برای تختخواب نوزاد فرصتی مناسب برای بکار بردن ایده های عالی در طراحی اتاق نوزاد است و اغلب پیدا کردن طرح ها و رنگ هایی که با تم کلی اتاق خواب مطابقت داشته باشد، بسیار آسان است. سعی کنید ملافه های نرم که از پنبه ۱۰۰%  ساخته شده اند انتخاب کنید. این ملافه ها برای پوست حساس کودک  نرم و قابل تنفس است.

میز تعویض کودک

میز تعوض کودک یکی از گزینه های خوب در تزیین اتاق نوزاد است. برای استفاده بهینه از فضا اتاق خواب می توانید میزی انتخاب کنید که علاوه بر استفاده از آن به عنوان میز تعویض نوزاد به عنوان دراور یا صندلی نیز قابل استفاده باشد. یک بالشتک تعویض در بالا میز تعویض نوزاد قرار دهید. پوشک، دستمال مرطوب، لباس یا هر چیز مورد نیاز دیگر را می توانید در کشوهای زیرین دراور قرار دهید و در صورت لزوم از آنها استفاده کنید.

صندلی برای اتاق نوزاد

در طراحی اتاق نوزاد، شما به یک مکان راحت برای شیر دادن، نوازش یا تاب دادن کودک در حالی که در آغوشتان است نیاز دارید. در راحترین حالت می توانید از یک صندلی چرخان یا همان راکر برای استراحت دادن پاهایتان در نظر بگیرید.

شما زمان زیادی را در این صندلی خواهید گذراند، بنابراین بهتر است آن را در نزدیکی قفسه کتاب قرار دهید. در این حالت راحتتر می توانید کتاب هایی را برای خواندن خود و کودک خود بیرون بیاورید. قفسه ای با سطح صاف در نظر بگیرید تا بتوانید ملزوماتی مانند آب و بطری های تغذیه ای را در آن نگه دارد.

کمد

معمولا در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کودک نیاز به فضا زیادی برای نگهداری همه چیز از لباس و پوشک گرفته تا اسباب بازی ها و لوسیون ها است. گزینه های مختلفی از جمله جعبه های باز و بسته در اندازه های مختلف و همچنین قفسه، جعبه اسباب بازی و سبد را در نظر بگیرید.

برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا، می توانید وسایل کوچکتر را زیر گهواره یا تخت نوزاد قرار دهید. همچنین می توانید تخت هایی که در پایین آن کشو قرار دارند سفارش دهید و سطل ها و سبدها را روی دیوار آویزان کنید. کمدهای جادار و شلف های دیواری از جمله روشهای دیگر برای استفاده عالی از فضا هستند.

استفاده از وسایل روشنایی برای ایجاد جو مناسب در دکوراسیون اتاق نوزاد

نور شدید در اتاق کودک می تواند او را طی شب بیدار نگه دارد. استفاده از یک دیمر روش خوبی برای جلوگیری از این مشکل است. دیمرها دستگاه هایی هستند که به پریزها وصل می شوند و میزان شدت نور را کمتر می کنند. همچنین می توانید از چراخ شب خوابی یا آباژور استفاده کنید که باعث ایجاد درخشش نوری ملایم و گرم شود که می تواند شیر دادن نوزاد و تعویض پوشکش را در شب آسانتر کند. می توانید از پروژکتورهای موزیکال برای آرامش کودک در خواب با موسیقی ملایم و تابش نور درخشان روی سقف استفاده کنید.

انتخاب اسباب بازی و سرگرمی در طراحی اتاق کودک

طراحی ایده آل اتاق نوزاد 4

اسباب بازی ها از لوازم ضروری اتاق خواب کودک هستند. اسباب بازی ها رنگ اتاق را زنده و کودک را درگیر خود می کنند. محبوب ترین آنها آویز موزیکال بالای تخت نوزاد، اسباب بازی های گهواره ای، عروسک های پولیشی می باشند. آویزهای بالای تخت معمولا از نظر بصری برای نوزادان جذابند و می توانند به آنها در خوابیدن کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.