ایده های طراحی اتاق کودک

دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری در ۵ گام ساده

روش مونته سوری 1

والدینی که به دنبال ایجاد چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری یا همان Montessori baby room Decoration  هستند سعی می کنند محیطی ایجاد کنند که فعالیت های کودک الهام گرفته از اصل DIY (Do It Yourself) یا همان خودت انجامش بده باشد.

روش مونته سوری چیست؟

در اوایل قرن بیست، دکتر ماریا مونته سوری که یک پزشک و مربی ایتالیایی بود روش مونته سوری را توسعه داد. او بر این باور است که کودکان بهترین معلمان خود هستند و طبق همین باور اصول خود را تدوین کرده است. این روش کاملا کودک محور بوده و در مورد آموزش و مراقبت از کودکان است. بر اساس روش مونته سوری، اتاق کودک باید از دید او طراحی شود. باید نیازها و فرصت های کودک به خوبی درک و مطابق با آن محیط ایجاد شود. روش مونته سوری مبتنی بر دو اصل اساسی است: کارکرد و مینیمالیسم. روش مونته سوری بر استقلال و آزادی کودک ( در محدوده ای مشخص)  و احترام به رشد کودک تاکید دارد. این بدان معنی است که تمامی اثاثیه و وسایل موجود در اتاق باید کاملا در دسترس کودک باشد و به او کمک کند تا به سرعت در مسیر استقلالش حرکت کند. آیا تا بحال به رویکرد مونته سوری برای رشد فرزندتان فکر کرده اید؟ لازم نیست تا پیش دبستانی کودک صبر کنید تا کودکتان را تشویق نمایید مستقل عمل کند. با استفاده از نکات مفرح و آموزشی که در ادامه مقاله برای شما خواهیم گفت می توانید فضای کودک نوپا خود را به محیطی امن و مستقل برای یادگیری در یک اتاق کودک به روش مونته سوری تبدیل کنید.

گام اول: دکوراسیون را ساده نگه دارید

روش مونته سوری 2

اتاق کودک باید مکانی آرامش بخش، ایمن و پر از عشق و هماهنگی باشد. در مورد اتاق کودک باید از رنگ های خنثی، لطیف و سایه های تسکین دهنده استفاده شود نه رنگ های تند و الگوهای با کنتراست بالا. مونته سوری نظریه هر چه کمتر بهتر را پشتیبانی می کند. محیط کودک باید منظم، تمیز و زیبا باشد. در چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری نباید با اسباب بازی های زیاد شلوغ شود. زیرا این مسئله برای کودک بسیار گیج کننده است و به جای انتخاب چیزی ممکن است به راحتی از آنجا دور شود. با انتخاب اکسسوری هایی که عملکردشان دو برابر اسباب بازی است مانند چرتکه های چوبی از درهم ریختگی های غیر ضروری خودداری کنید.

روش مونته سوری 3

گام دوم: از تخت همکف مونته سوری استفاده کنید

روش مونته سوری 4

اگر با روش مونته سوری آشنا نیستید ممکن است ایده تخت همکف بی نظیر باشد. در طراحی اتاق کودک به روش مونته سوری، کودک بر روی یک کف تخت می خوابد. زیرا مونته سوری بر این بارو است که تخت های نوزادی بزرگترین مانع در راه استقلال کودکان است. حال می توانید فریم های گران تخت مونته سوری را بخرید که یکی از محبوب ترین مدل های آن تخت های کلبه ای شکل هستند یا یک نمونه ارزان آن را خریداری کنید. یا حتی می توانید با گذاشتن یک تشک به طور مستقیم بر روی زمین یک نسخه ارزان روش مونته سوری یا همان DIY را پیاده کنید. هر دو روش عملی است. ایده ای که پشت تخت مونته سوری قرار دارد مطابق با اصول کلی روش مونته سوری است: کودک باید آزادی حرکت داشته باشد و باید بتواند بطور مستقل در اتاق خود (با حفظ ایمنی) حرکت کند. از این رو تخت های مونته سوری یا همان کف تخت به تخت یا گهواره نوزادی ترجیح داده می شوند. زیرا تخت های نوزادی حرکت و استقلال کودک را محدود می کنند. والدین مونته سوری معمولا کودکان خود را در مرحله نوزادی در سبدهای نوزادی یا بسینت نگهداری می کنند. اما در اوایل ۲ ماهگی یا بیشتر آنها را به تخت های مونته سوری انتقال می دهند.
روش مونته سوری 5

گام سوم: همه چیز را در دسترس کودک قرار دهید

روش مونته سوری 6

در چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری، کمد لباس کودک از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب لباس مخصوص خود، حداقل در یک انتخاب محدود و در صورت مناسب بودن به کودک اجازه می دهد لباس خود را بپوشد. همچنین در این روش جایی برای کشوهای بزرگ و سنگین وجود ندارد. اسباب بازیها، کتابها، لباس ها… و هر آنچه که کودک ممکن است به آن نیاز داشته باشد باید در دسترس او باشند. در صورت جایگزین کردن سبد، مبلمان کوچک مخصوص بچه ها، قفسه های کوتاه و ریل های لباس در فضای استاندارد دسترسی دست های کنجکاو کودک را به راحتی امکان پذیر می کند. اجازه دادن به آنها برای انتخاب لباس ممکن است نیاز به کنترل داشته و درهم ریختگی به همراه داشته باشد اما مزایا این کار زیاد خواهد بود.

روش مونته سوری 7

گام چهارم: در انتخاب اسباب بازی های آسان بگیرید

طبق گفته مونته سوری جمله هر چی بیشتر بهتر در مورد اسباب بازی ها صدق نمی کند. در اختیار داشتن اسباب بازی های زیاد ممکن است ذهن کودک را بیش از حد تحریک کند و بعضی اوقات منجر به بازی با هیچ چیز نشود. بجای اینکه اتاق کودک را با انواع اسباب بازی های مختلف پر کنید، سعی کنید تعداد انگشت شماری از موارد مورد علاقه آنها را در قفسه های کوتاه و محکم که به راحتی نیز دیده شوند و در دسترس باشند قرار دهید. به این ترتیب بچه ها می توانند انتخاب کافی برای بازی با اسباب بازی ها داشته باشند بدون اینکه احساس سرگردمی کنند.

روش مونته سوری 8

گام پنجم: رعایت ایمنی در چیدمان اتاق کودک به روش مونته سوری

روش مونته سوری 9

مهمترین شرط لازم برای اینکه کودک نوپا شما بتواند آزادانه در اتاق حرکت کند ایجاد فضایی ایمن است. هر چیزی که می خرید، می سازید یا نصب می کنید باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد تا حداکثر ایمنی را در دکوراسیون اتاق کودک به روش مونته سوری داشته باشد.

خوب چه فکری می کنید؟ آیا مونتسوری راهی جدید برای بزرگ کردن کودکان است؟ آیا کودکان نوپا می توانند به چنین سطحی از استقلال برسند؟ خوشحال میشیم نظرتون رو در رابطه با این مقاله برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.