ایده های طراحی اتاق کودک

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 1

به عنوان یک پدر یا مادر دوست دارید دنیایی رنگی برای کودک خود ایجاد کنید. آیا تابحال فکر کرده اید رنگی که انتخاب می کنید چه تاثیری برای کودکتان خواهد گذاشت؟ قبل از رنگ کردن دیوار اتاق فرزندتان در انتخاب نوع رنگ اتاق کودکتان به چه مواردی باید توجه کنید؟ تاثیر روانی رنگ ها چیست؟ به یاد داشته باشید که شما به عنوان والدین فرزندتان باید اتاقی شاد و آرام برای رشد فرزندتان فراهم کنید.

اتاق کودک با رنگ قرمز: رنگی با انرژی بالا اما خطرناک

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 2

رنگ قرمز ضربان قلب و تنفس را سریع می کند و به بدن انرژی می بخشد. برخی مطالعات نشان می دهند که رنگ قرمز باعث افزایش توانایی ورزشی می شود و اثرات فیزیکی بر بدن می گذارد. اتاق های قرمز رنگ، احساس تنش و پرخاشگری را در کودکان ایجاد می کنند. از این رو به هنگام استفاده از رنگ قرمز محتاط باشید.

در اتاق های به رنگ قرمز ممکن است در آینده با مسائلی نظیر پرخاشگری و مشکلاتت تمرکز بر رفتار فرزندتان روبرو شوید. همچنین رنگ قرمز می تواند بر عملکرد مدرسه فرزند شما تاثیر منفی بگذارد. بنا به دلایل فوق توصیه میکنیم که از رنگ قرمز جیغ برای اتاق فرزندتان استفاده نکنید. می توانید از رنگ قرمز در کنار رنگ سفید در دکوراسیون اتاق فرزندتان استفاده کنید.

اتاق کودک به رنگ نارنجی: رنگی گرم، آرامش بخش و دنج

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 3

نارنجی رنگ دوستانه و صمیمی است که احساسات مثبت والدین را نشان می دهد. رنگ نارنجی فراهم کننده ارتباط انسان با کودکش است یرا در ارتباطات اجتماعی شخص تاثیر مثبتی دارد. در استفاده از این رنگ جسورانه باید محتاط باشید. زیر این رنگ نیز در تحریک کردن کودک اثرگذار است.  با ترکیب رنگ گرم نارنجی با پرده های رنگارنگ می توانید اتاقی پر از انرژی برای کودکتان داشته باشید.

اتاق کودک به رنگ زرد: زنده، پرانرژی و شاد

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 4

رنگ زرد نشان دهنده خوشحالی، خوشبختی و انگیزه است. سایه های کم رنگ تر و روشن تر زرد باعث افزایش تمرکز و متابولیسم در نوزادان شده و زمینه رشد افکار عاطفی و احساسی آنها را فراهم می کند.

البته استفاده از سایه های تند رنگ زرد نیز می تواند منجر به احساساتی از قبیل سرخوردگی، عصبانیت و عجله در کودکان شود. از این رو اگر قصد استفاده از رنگ زرد در کوراسیون اتاق کودکتان را دارید می توانید با استفاده از تزیینات دیواری مختلف اثرات منفی رنگ زرد را از بین ببرید.

اتاق کودک به رنگ سبز: آرامش بخش و اصیل

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 12

رنگ سبز در اتاق کودک نمادی از طبیعت است و راهی برای ایجاد محیطی آرام است. از آنجا که رنگ سبز نشان دهنده سلامتی، بهبودی و رفاه است اضطراب را کاهشمی دهد و باعث تمرکز در کودکان می شود. می توانید این رنگ را به راحتی برای اتاق کودکتان انتخاب کنید.

اگر رنگ اتاق خواب کودک سبز باشد می تواند باعث افزایش توانایی خواندن در آنها شود. طبق تحقیقات انجام شده رنگ سبز خواندن مطلب و سرعت خواندن و درک مطلب در کودکان را افزایش می دهد. این رنگ با همه تاثیرات مثبتی که دارد می تواند بهترین رنگ برای دکوراسیون اتاق کودک شما باشد. می توانید با انتخاب رنگ سبز در طراحی اتاق کودک از قبیل ست مبلمان، پرده و فرش دکوراسیونی عالی و بدون نقص برای کودکتان داشته باشید.

رنگ آبی برای اتاق کودک: شفاءبخش، آرام و مسالمت آمیز

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 5

رنگ آبی در اتاق کودک اثراتی متضاد از رنگ قرمز دارد. این رنگ باعث آرامش بدن و کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود. همچنین احساس اضطراب و پرخاشگری را کم می کند. طراحی اتاق کودک با رنگ آبی برای کودکانی که مشکلات خواب دارند یا رفتاری تهاجمی و پرخاشگرانه دارند کاملا مناسب است. یکی دیگر از اثرات فیزیکی رنگ اتاق کودک آبی خنک نمودن بدن وایجاد فضایی تازه و مرطوب به ویژه در مناطق گرم و خشک است. می توانید رنگ آبی را که یکی از عناصر ضروری در دکوراسیون اتاق کودک پسر است برای رشد کودکتان در محیطی آرام و صلح آمیز انتخاب کنید.

رنگ بنفش برای اتاق کودک: خاص، باشکوه، مجلل و اشرافی

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 6

رنگ بنفش که ترکیبی از رنگ آبی و قرمز است بیانگر خرد و معنویت است. این رنگ نشان دهنده ثروت و شکوه است. بنفش باعث افزایش خلاقیت در کودکان شده وسایه های روشن آن مانند رنگ یاسی برای اتاق کودک اثراتی آرامش بخش دارد. همچنین تاثیر بسزایی در مهارتهای پیش دبستانی فرزند شما دارد. اگر می خواهید دکوراسیونی سلطنتی و شاهانه برای تزیین اتاق فرزندتان داشته باشید می توانید از رنگ بنفش استفاده کنید.

رنگ سفید اتاق کودک: تمیز، خالص و پاک

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 7

سفید نمایانگر پاکی و پاکیزگی است و باعث ایجاد حس اعتماد می شود. این رنگ کلید اتاق یک فرشته است. بسیاری بر این باورند رنگ سفید قدرت تفکر را افزایش می دهد اما استفاده بیش از حد آن موجب بی قراری در کودک می شود. همچنین مستعد لکه است.

رنگ صورتی برای اتاق کودک: رمانتیک، دوستداشتنی و زنانه

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 8

این یک واقعیت جهانی است که تمامی دختر بچه ها عاشق رنگ صورتی هستند. صورتی یکی از محبوب ترین رنگ اتاق کودک دختر است. اتاق کودک به رنگ صورتی نشان دهنده همدلی و زنانگی است و اثری آرام بخش دارد. البته لازم به ذکر است که پس از استفاده طولانی مدت ممکن است دکوراسیون اتاق کودک با رنگ صورتی احساسات آزاردهنده ای ایجاد کند و باعث اضطراب شود.

رنگ اتاق کودک طوسی: بصری و عاطفی

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 9

در استفاده از رنگ طوسی در دکوراسیون اتاق دقت کنید. رنگ طوسی باعث رشد و توسعه عواطف، احساسات و افکار می شود اما از طرفی احساس تنهایی و غم و اندوه را تقویت می کند. بسیاری از شاعران و نویسندگان از رنگ طوسی در اتاق خود استفاده می کنند. همچنین می توانید با استفاده از شلف های دیواری اثرات منفی این رنگ را از بین ببرید.

رنگ قهوه ای برای اتاق کودک: زمینی، پشتیبان و قابل اعتماد

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 10

قهوه ای که به رنگ خاک است انتخابی مناسب برای اتاق کودکان است. این رنگ نشان دهنده قابلیت اعتماد و پشتیبانی است. به هنگام استفاده از این رنگ در اتاق کودکتان دقت کنید زیرا در صورت عدم استفاده درست ممکن است محیطی تاریک و خفه برای فرزندتان ایجاد کنید. به همین دلیل از سایه های متوسط رنگ قهوه ای استفاده نکنید. می توانید رنگ قهوه ای شکلاتی تیره و سایه های بسیار روشن بژ را در اتاق کودکتان بکار گیرید. قهوه ای رنگی است که باعث ایجاد اعتماد در کودک شده و اثری آرام بخش دارد.

اتاق کودک به رنگ مشکی: تسلط و قدرتمند

بهترین رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی 11

مشکی رنگی است که به عنوان رنگ اقتدار و قدرت شناخته می شود.  البته که می توانید از رنگ مشکی در دکوراسیون اتاق کودک خود استفاده کنید اما به شرطی که اتاق کودکتان دارای پنجره های بزرگ و نور طبیعی زیادی باشد. توصیه می کنم از رنگ سیاه به عنوان یک رنگ واسط در اتاق کودکتان استفاده کنید. زیرا دیوارهای سیاه ممکن است منجر به کابوس های شبانه فرزندتان شود.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم انواع رنگ اتاق خواب کودک از نظر روانشناسی را بررسی کنیم. تمامی رنگ های فوق برای دکوراسیون اتاق کودک مناسب می باشند البته اگر نکات ریز را رعایت کنید. می توانید از اکسسوری هایی در این رنگ ها در طراحی اتاق فرزندان دلبندتان استفاده کنید. یا رنگ های مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید. اگر شما نیز پیشنهاد جدیدی در رابطه با ترکیبب هر یک از رنگ های فوق دارید خوشحال میشیم با ما در میون بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.